Tutaj jesteś

City czy town? – poznaj różnice między nimi

14 października, 2023 Angielski city czy town?

Każdy z nas spotkał się z dwoma określeniami miasta – city oraz town. Kiedy używać każdego z nich i jakie są między nimi różnice? W tym artykule przybliżymy różnice między tymi dwoma terminami i wyjaśnimy, jak je poprawnie używać:

 • City czy town? – różnice
 • Użycie terminów city i town w praktyce

City czy town? – różnice

City i town to dwa określenia miast, jakie używamy w języku angielskim. Chociaż oba słowa odnoszą się do miast, istnieją pewne różnice w ich użyciu i znaczeniu.

City

Rzeczownik „city” odnosi się do większych miast o znacznej populacji. W zależności od kraju, termin ten może być również używany w odniesieniu do mniejszych miast, których status prawny determinuje takie nazewnictwo. Istnieją również inne wyznaczniki użycia słowa „city” w odniesieniu do miasta, takie jak istnienie w nim uniwersytetu lub katedry, a także różnorodność kulturowa. Jednak te kryteria są dość rzadko spotykane.

Przykłady użycia słowa „city”:

 • London is one of the biggest cities in Europe.
  Londyn jest jednym z największych miast w Europie.
 • New York City is known as the „Big Apple”.
  Nowy Jork jest znany jako „Wielkie Jabłko”.

Town

Rzeczownik „town” odnosi się do mniejszych miast, które można nazwać miejscowościami. Nie ma sztywnych reguł co do populacji lub obszaru, jaki określa miasto jako „town”. To kryterium różni się w zależności od państwa. Często miasta określane jako „town” mają mniejszą populację i obszar niż „city”.

Przykłady użycia słowa „town”:

 • Myślenice is a small town located near Krakow.
  Myślenice to małe miasto położone niedaleko Krakowa.
 • Stratford-upon-Avon is a historic town in England.
  Stratford-upon-Avon to historyczne miasto w Anglii.

Użycie terminów city i town w praktyce

Choć w niektórych krajach istnieją precyzyjne regulacje dotyczące użycia terminów „city” i „town”, w praktyce decyzja o użyciu jednego z tych słów zależy od subiektywnego osądu autora wypowiedzi co do wielkości opisywanego miasta. W Wielkiej Brytanii termin „city” tradycyjnie stosowany jest tylko w odniesieniu do miast, w których znajduje się katedra. Natomiast termin „town” jest powszechnie używany do opisu mniejszych miejscowości.

Warto również pamiętać, że w języku angielskim istnieje również termin „village”, który odnosi się do bardzo małych miejscowości, wiosek.

Przykład użycia słowa „village”:

 • Bibury is a picturesque village in the Cotswolds.
  Bibury to malownicza wioska w Cotswolds.

Podsumowanie

City i town to dwa różne określenia miast w języku angielskim. „City” odnosi się do większych miast, podczas gdy „town” używane jest do opisu mniejszych miejscowości. Istnieją również różnice kulturowe i prawne, które wpływają na użycie tych terminów. Pamiętaj, że to subiektywna decyzja autora, która nazwa jest stosowana w konkretnym kontekście.

pojemnik na kości

Redakcja angielskipodrodze.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Duże liczby po angielsku

Duże liczby po angielsku

14 października, 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

Duże liczby po angielsku