Tutaj jesteś

Inwersja stylistyczna w języku angielskim

27 września, 2023 Angielski inwersja stylistyczna angielski

Inwersja stylistyczna, to popularna technika stosowana w języku angielskim. Jest to technika, która polega na zamianie miejscami podmiotu i orzeczenia w zdaniu. W tym artykule omówimy, co to jest inwersja stylistyczna w języku angielskim, jak ją stosować i kiedy jest najbardziej efektywna.

Czym jest inwersja stylistyczna?

Inwersja stylistyczna w języku angielskim polega na przestawieniu kolejności elementów w zdaniu. Najczęściej polega to na zamianie miejscami podmiotu i orzeczenia. Ta technika jest często stosowana, aby podkreślić pewne elementy zdania lub nadać wypowiedzi bardziej formalny ton.

Przykład:

 • Normalne zdanie: „I am here.”
 • Zdanie z inwersją: „Here I am.”

Kiedy stosować inwersję stylistyczna?

Inwersja stylistyczna jest często stosowana w języku pisemnym i formalnych wystąpieniach. Może być również używana do tworzenia pytań lub dla podkreślenia pewnych elementów zdania. Inwersja jest również często używana po wyrażeniach przysłowkowych, negatywnych lub traktowanych jako negatywne.

Jak stosować inwersję stylistyczna?

Kiedy tworzymy zdania z inwersją, zazwyczaj zaczynamy od wyrażenia przysłowkowego lub innej części zdania, której chcemy podkreślić. Następnie, na drugiej pozycji, umieszczamy operator (czasownik posiłkowy), a potem podmiot i główny czasownik. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

 • „Hardly had she got up, her mother made her go shopping.”
 • „Only after leaving the house did I realise that I had left the TV on.”
 • „Never have I experienced such a rude reception!”

Inwersja stylistyczna w pytaniach

Inwersja stylistyczna jest często stosowana do tworzenia pytań w języku angielskim. Możemy to zrobić, używając czasowników modalnych lub czasowników posiłkowych.

Przykład:

 • „Can he swim?”
 • „Have you got two brothers?”

Inwersja stylistyczna w okresach warunkowych

Inwersja stylistyczna może być również używana w okresach warunkowych. W takim przypadku, zazwyczaj pomijamy słowo „if” (lub inny spojnik) i zaczynamy od czasownika.

Przykład:

 • „Had he passed this important exam, I would have given him money for holidays.”
 • „Were you rich, you would buy a villa in Hollywood.”

Warto zauważyć, że inwersja w okresach warunkowych nadaje zdaniu bardziej formalny ton i sugeruje, że sytuacja jest mniej prawdopodobna.

Inwersja stylistyczna po wyrażeniach przysłowkowych

Inwersja jest często stosowana po wyrażeniach przysłowkowych, zwłaszcza tych o zabarwieniu negatywnym. Takie wyrażenia umieszczamy na początku zdania, a następnie stosujemy inwersję.

Przykład:

 • „Under no circumstances are you to allowed to speak to the Prime Minister about that matter.”
 • „On no account must you leave the hotel.”

Inwersja stylistyczna po wyrazach „so”, „neither” i „nor”

Inwersja jest również często stosowana po wyrazach „so”, „neither” i „nor”. Są one używane do tworzenia krótkich odpowiedzi, które potwierdzają lub zaprzeczają poprzedniej wypowiedzi.

Przykład:

 • „I am going home.” – „So am I.”
 • „I don’t like meat.” – „Neither do I.”

Podsumowanie

Inwersja stylistyczna w języku angielskim to potężne narzędzie, które może pomóc podkreślić pewne elementy zdania, nadać wypowiedzi bardziej formalny ton, lub stworzyć pytania. Jest to technika, która wymaga praktyki, ale zdecydowanie warto poświęcić jej czas, aby opanować jej zastosowanie i zrozumieć, jak może wzbogacić naszą komunikację w języku angielskim.

zobacz też: Jak napisać artykuł po angielsku?

Redakcja angielskipodrodze.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Duże liczby po angielsku

Duże liczby po angielsku

14 października, 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

Duże liczby po angielsku