Tutaj jesteś

Wszystko, co musisz wiedzieć o programie Erasmus+

27 września, 2023 Ciekawostki erasmus co to

Program Erasmus+ to inicjatywa, która odmieniła życie wielu studentów na całym świecie. Ale erasmus co to właściwie jest? Jakie są korzyści z udziału w tym programie? Jakie są kryteria kwalifikacji? Te i wiele innych pytań zostaną poruszone w tym artykule.

Co to jest Erasmus+?

Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który wspiera edukację, szkolenia, młodzież i sport. Jest to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych, które zostały wprowadzone w 1998 roku.

Erasmus+ ma na celu promowanie mobilności studentów i pracowników, a także promowanie partnerstwa i współpracy między instytucjami edukacyjnymi i młodzieżą. Budżet programu na lata 2021–2027 wynosi 26,2 miliarda euro.

Korzyści z udziału w programie Erasmus+

Program Erasmus+ oferuje wiele korzyści dla studentów i pracowników akademickich, w tym:

  • Możliwość studiowania lub odbywania praktyk w innych krajach Unii Europejskiej
  • Rozwijanie umiejętności językowych i międzykulturowych
  • Zdobycie doświadczenia międzynarodowego
  • Możliwość nawiązania kontaktów zawodowych i akademickich
  • Poznanie nowych kultur i stylów życia

Kto może wziąć udział w programie Erasmus+?

Erasmus+ jest otwarty dla studentów I, II i III stopnia, pracowników akademickich oraz nauczycieli. Nie można jednak uczestniczyć w programie podczas urlopu dziekańskiego.

Jak działa rekrutacja do programu Erasmus+?

Rekrutacja do programu Erasmus+ jest prowadzona przez uczelnie. Biuro Wymian Zagranicznych (lub odpowiednik na danej uczelni) jest odpowiedzialne za proces rekrutacji zarówno na studia, jak i praktyki.

Jakie są kryteria kwalifikacji do programu Erasmus+?

Aby wziąć udział w programie Erasmus+, student musi spełniać następujące kryteria:

  • Być aktywnym studentem I, II lub III stopnia
  • Nie być na urlopie dziekańskim
  • Zostać wybranym przez swoją uczelnię do udziału w programie

Jakie są możliwości wyjazdu w ramach programu Erasmus+?

Erasmus+ oferuje różne możliwości wyjazdu, w tym:

  • Wyjazdy na studia: Studenci mogą spędzić od 3 do 12 miesięcy na studiach w innej uczelni w Europie.
  • Wyjazdy na praktyki: Studenci mogą odbywać praktyki w innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.
  • Wyjazdy dla kadry akademickiej: Pracownicy akademicki mogą odbywać wyjazdy szkoleniowe lub nauczania w innych uczelniach.

Jakie są terminy rekrutacji do programu Erasmus+?

Terminy rekrutacji do programu Erasmus+ są ustalane indywidualnie przez każdą uczelnię.

Jakie jest finansowanie programu Erasmus+?

Studentom biorącym udział w programie Erasmus+ przysługuje dofinansowanie od uczelni wysyłającej. Stawki dofinansowania są podzielone na 3 grupy, w zależności od kraju przyjmującego. Dofinansowanie na praktyki jest o 100€ wyższe od dofinansowania na studia.

Stypendium jest wypłacane w dwóch lub trzech ratach. W przypadku wyjazdu na jeden semestr lub na praktyki, przed wyjazdem student otrzymuje większą część stypendium (80% lub 90%), natomiast po powrocie i rozliczeniu się ze wszystkich formalności, przelewana jest pozostała kwota (brakujące 20% lub 10%).

W przypadku wyjazdu na studia na cały rok, stypendium jest podzielone na 3 raty: 40% przed pierwszym semestrem, 40% przed drugim, a 20% po rozliczeniu się z dokumentów i innych formalności.

Czy warto wziąć udział w programie Erasmus+?

Udział w programie Erasmus+ to nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia międzynarodowego, ale także na rozwijanie kompetencji językowych, zdobywanie doświadczeń zawodowych i budowanie sieci kontaktów.

Podsumowanie

Program Erasmus+ to znakomita okazja dla studentów i pracowników akademickich do zdobycia międzynarodowego doświadczenia i rozwijania swoich umiejętności. Jeżeli masz więcej pytań na temat programu Erasmus+, skontaktuj się z Biurem Wymian Zagranicznych na swojej uczelni.

zobacz także: Życzenia na Dzień Nauczyciela po angielsku

Redakcja angielskipodrodze.pl

Na Angielski Pod Rodze pokazuję, że nauka języka może być prostsza i przyjemniejsza, niż się wydaje. Piszę o ciekawostkach językowych, praktycznych poradach i inspirujących książkach, które rozwijają nie tylko słownictwo, ale i wyobraźnię. Uczę się razem z Tobą – krok po kroku, w swoim tempie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?