Żarówki halogenowe są najpopularniejszym rodzajem żarówek samochodowych, jaki można obecnie spotkać na naszych drogach. Stały się one pewnego rodzaju standardem, przez co uchodzą za raczej mało skomplikowane źródło światła. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ żarówka halogenowa jest niczym więcej, jak rozwinięciem tradycyjnej żarówki żarnikowej, w której źródłem światła jest nic innego, jak po prostu rozgrzany drucik. Daleko jej więc do nowoczesnych rozwiązań takich jak diody LED. Nie zmienia to jednak faktu, że zasada działania żarówki halogenowej jest w pewnym sensie genialna, co później przekłada się na jej montaż i konserwację, do których przejdziemy, kiedy tylko wyjaśnimy ci w kilku słowach, na czym polega geniusz żarówki halogenowej.
W tradycyjnej żarówce żarnikowej, jak już z resztą wspomnieliśmy, źródłem światła jest rozgrzany drucik, a dokładniej wolframowy żarnik, przez który przepływa prąd elektryczny. Żarnik ma sporą rezystancję, inaczej opór, przez co pod wpływem prądu rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur i zaczyna świecić światłem widzialnym. W wyniku tego procesu drobinki wolframu odpadają od żarnika, co z czasem prowadzi do przepalenia żarówki.
W żarówkach halogenowych wewnątrz żarówki znajduje się halogen, czyli związek jodu, który wchodzi w reakcję z uwolnionym wolframem i tworzy z nim związek. Kiedy taki związek zbliży się do rozgrzanego żarnika rozpada się ponownie na jod i wolfram, dzięki czemu ten drugi wraca na swoje pierwotne miejsce. Ten genialny w swojej prostocie pomysł sprawia, że żarówka halogenowa jest niejako w stanie samoczynnie się regenerować, przez co ma znacznie dłuższą żywotność od tradycyjnej żarówki.
Taka, a nie inna konstrukcja żarówki halogenowej sprawia, że po zamontowaniu jest ona praktycznie bezobsługowa. Jedyna wskazówka, o której warto wiedzieć wiąże się z jej montażem. Podczas montowania halogenów samochodowych należy uważać, aby nie dotknąć ich szklanej części. Tłuszcz i inne zabrudzenia z dłoni mogą bowiem sprawić, że żywotność żarówki spanie.
Materiał zewnętrzny